Sağlık:
Tıp Bayramında E.Ü’den Gövde Gösterisi

Kemal Arduç

Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı ilk kez düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramında öğretim kadrosunun gücünü öğretim görevlilerinden 11 profesörü “profesörlük belgesi” ile öğretim görevlisi Yrd. Doç. Doktorları ise cübbe giyindirerek gösterdiler. Profesörlerden İç Hastalıkları Bölümü anabilim dalı Prof. Dr. Mustafa Yenigün ise cübbe töreninde kardeşi Vali Selman Yenigün tarafından cübbesi giyindirilerek “profesörlük belgesi” verildi.

Eğitim Fakültesi Başöğretmen salonunda düzenlenen Tıp bayramı kutlama törenine ise Erzincan Valisi Selman Yenigün, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Şafak, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Erzincan Tabipler Odası Başkanı Muzaffer Çakmak, Emniyet Müdürü Mustafa Elaman, Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.
Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fehmi Çelebi günün anlam ve önemini belirten konuşmasında; “14 Mart Tıp Bayramını Tıp Fakültesi Dekanlığı olarak ilk kez kutlamanın onurunu yaşıyorum. 14 Mart Tıp Bayramı insan ve insanın yaşamını saygıyı ifade eder. İnsan yaşamına değer vermeyi asırlar içerisinde gelişmiştir. Tıp bayramı ilk kez 14 Mart 1919 yılında kutlanmıştır. 2007 yılında kurulan Erzincan Tıp Fakültesi ilk öğrencilerini almıştır. Ancak fakültenin kuruluş çalışmaları 2010 yılında kurucu dekanının atanmasıyla bugünlere gelmiştir. Tıp fakültesinin bugün 84 öğrencisi bulunmaktadır, öğrencilerimiz öğrenimlerini Atatürk Üniversitesi tıp fakültesinde devam etmektedirler. Kendi bünyemizde eğitim- öğretimi sürdürmek öncelikli amacımızdır ama bu pek de kolay bir iş değildir. Sağlığımızı emanet edeceğimiz insanların eğitimi dünya standartlarının üstünde olması gerekir. Bu yönde yaptığımız çalışmalarımız küçümsenmeyecek duruma gelmiştir. Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi bu konuda emsallerinin önünde gitmektedir. Şuanda Tıp fakültemizde 12 profesör, 2 doçent, 26 yardımcı doçent olmak üzere toplam 41 öğretim üyesine kavuşmuştur. Bugün sizlerle bir ilki daha paylaşıyorum Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesinin anabilim dalları yüksek öğretim kurumunda onaylandı, tıp da uzmanlık sınavıyla ilk asistanlarımızı almış olacağız” dedi.

Tabipler Odası İl Temsilcisi Uzm Dr. Muzaffer Çakmak konuşmasında ”Günümüzde hekimlerin en büyük problemlerinden bir tanesi toplumla tam özleşememekte, tam olarak anlaşılamamakta. Hekim yeri geldiğinde tekkesini ortaya koyar, yeri geldiğinde görevinde şehit olmayı bilir, bu toplumun hüsnüyle hüzünlenir, sevinciyle sevinir. Bu toplumun özünde bir parçadır. Bu anlaşıldığı takdirde hasta- hekim işleri daha iyi olacağını ifade etti.

Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu; “Değerli meslektaşlarım yaptığınız bu ulvi görev için sizlere hitap edildiğinde söylenecek pek çok şey söylenmiştir. Yaptığınız hizmetler ve bilgi birikimleriniz bu övgüleri size layık kılmıştır. İnanarak söylüyorum ki sizin gibi pek çok meslektaşlarımızın üstün gayretleri sonucu bugün Türk tıbbı dünyada kendisinden söz edilir durumdadır. Bu bir bilginin emeğin karşılığıdır. Bu bilgi birikimi Türk tıbbını çok daha ileri noktalara taşıyacaktır. Toplumda değiştiremediğimiz bir gerçek var ki oda değişimdir. Eğer yeterince değişim göstermez isek değişim bedelini ileride daha büyük şekilde öderiz. Bugün ideal olarak görülen bir hizmet yarın yetersiz olarak karşımıza çıkmaktadır. O halde herkes önünde yeni bir şey söyleyip yeni şeyler yapmamız gerekiyor. Yani beğenmediğimiz düzenlenmesini istediğimiz bir işin çözümünü tensip etmek ile kalmayacağız. Muhakkak farklı bir çözüm yolu üreteceğiz ve bunu önereceğiz. Bu davranış saygınlığımızın oluşmasına sebebiyet verir. Böyle davranmazsak, daha sonra söyleyeceğimiz her olumlu sözünde geçersiz kılınacağını söylemek istiyorum. Şuan sağlık durumunda 3 kişinin yapması gereken işi bir kişi yapmaktadır. İdeal bakım hizmetlerini şuanda tam olarak verilememektedir. Böyle bir koşulda çalışan sağlık işçilerinden hem işveren hem de hizmet alan kusursuz bir hizmet talep etmektedir. Bu durum sağlık çalışanlarını mesleğini ihya ederken korkaklığa sürüklemektedir. Eksiklikleri eleştirirken çözümler sunmak hem katkı sağlar hem de samimiyetin göstergesidir. Yapmadığımız yapamayacağımız bir şeyi asla öneri olarak sunmamalıyız” diyerek meslektaşlarının Tıp Bayramını kutladı.

Rektör Çapoğlu’nun konuşmalarının ardından Erzincan Valisi Selman Yenigün yaptığı konuşmasında; “Bugün öyle bir camianın bayramını kutluyoruz ki hedefi insan olan hizmetlerin başında gelen bir camianın bayramı kutlamanın gururu ve sevincinin mutluluğunu yaşıyoruz. Bir topluluğun çok önemli hizmet üreten vicdani yönü çok büyük olan bir mesleğin bayramını kutluyoruz. Tıp öğrencileri çok meşakkatli bir eğitimden geçiyorlar. Hatta bu eğitimin ömür boyu sürdüğünü ben kabul ederim. Tıp öyle bir bölüm ki hata ve eksiklik kabul etmez. Çünkü neticede insanın sağlığı ciddi derece’de etkilenir ise artık onu geri döndürmek mümkün olmaya bilir. Bu anlamda çok değerli hekimlerimizin özverili çalışmaları ömür boyu devamlı kendilerini yenilemeleri ve yapacakları kendilerine kutsallık veren bu hizmeti en iyi şekilde yapacaklarına inanıyoruz. Esasen dünyaya baktığımızda Türk hekimlerimizin öyle bir noktaya geldiğini görüyoruz ki hepimiz gurur duyuyoruz. Artık başka ülkelerden insanlar ülkemize gelerek sağlık hizmeti almayı kaydediyorlar. Bu alanda ki gelişme şüphesiz hocalarımızın ve değerli üyelerimizin özverili çalışmasının sonucudur. Bu anlamda tıp alanında öğretim veren öğrenci yetiştiren tüm yönetim üyelerimize şükranlarımızı sunarak Tıp bayramlarını kutluyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından müzik kulübü öğrencileri mini konser verdiler. Mini konserin ardından cübbe giyindirilme törenine geçilerek Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim görevlisi İç hastalıkları bölümü ana bilim dalı Prof. Dr. Mustafa Yenigün’e kardeşi Erzincan Valisi Selman Yenigün tarafından cübbesi giyindirilerek “profesörlük belgesi” verilerek diğer Profesörler ise üniversite yöneticileri tarafından cübbelerini ve belgelerini aldılar. Öğretim üyelerimize cübbe giyindirilmesi ve belge takdiminin ardından fakültenin 1.2.3.4. sınıf öğrencilerinden başarı gösterenlere ödül verilerek tören sona erdi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Işıkpınar Yerleşkesi Sağlık Hizmetine Başladı
Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dörtyol Yerleşkesinde (eski devlet hastanesi) hizmet...

Haberi Oku