Sağlık:
Verem En Tehlikeli Hastalıklardan Biridir

Yakup Bakar

İl Sağlık Müdürü Mesut Turan 02-08 Ocak 2011, 64. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak, verem "tüberküloz" hakkında önemli bilgiler verdi. Verem "Tüberküloz" adıyla da bilinen bulaşıcı ve iyi tedavi edilmezse ölüm ya da ciddi sakatlıklar ile sonuçlanacak bir hastalık olduğunu belirten Dr. Turan; “Verem halen dünyanın hiçbir ülkesinde ortadan kaldırılmamış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Verem başta akciğer olmak üzere lenf düğümleri, beyin, beyin zarı, böbrekler, bağırsaklar, karın zarı, kemikler gibi birçok organlara yayılarak bu organlarda da ortaya çıkmaktadır. Çocuklarınızı veremden korumanın en etkin ve kolay yolu BCG aşısı (verem aşısıdır.) BCG aşısının hiçbir önemli yan etkisi olmayıp bu aşı %80 oranında koruyucudur.” dedi. 

Dr. Turan, tüberküloz mikrobunun vücuda girdikten sonra uzun süre hastalık yapmadan kalabildiğini vurgulayarak; “Bu dönemde vücut tarafından oluşturulan savunma yanıtları, mikropları aktif olmayan bir şekilde tutarlar. Buna tüberküloz enfeksiyonu ya da kişinin enfekte olması denir. Bu kişilerde hiçbir klinik belirti olmayıp kendilerinin enfekte olduğunu genellikle bilmezler. Ancak Tüberkülin (PPD) cilt testi yapılırsa pozitif netice verir, bu yolla enfekte olduğu anlaşılır. Bu dönemde mikroplar bir anlamda hapsedilmişlerdir ve vücudun savunma mekanizması çoğalmalarına engel olurlar.” açıklamasını yaptı. 

Veremin nasıl bulaştığını anlatan Dr. Turan; “Verem solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. (Akciğer veremi olan bir kişinin öksürme, aksırma ve konuşma sırasında havaya saçtığı mikropların sağlam kişiler tarafından solunum yoluyla alınması ile bulaşır.). Aksırma ve öksürme sırasında ağzın kapatılması, odanın havalandırılması hastalığın yayılmasını engelleyen en basit ve en etkin yollardır. Verem yiyecek, içecek ve kullanılan ortak eşya ile bulaşmaz. (Sadece veremli ineklerin sütlerinin kaynatılmadan içilmesi ile bulaşabilir.) Verem kalıtımsal (ırsi) bir hastalık değildir. Ailede veremli bir kişi olduğunda hastalığın en kolay bulaşabileceği kişiler çocuklardır. Verem mikrobu alan kimselerin hepsi hastalığa yakalanmaz (Bunların ancak % 5-10’u hasta olurlar.) Ancak mikrobu bir kere alan kişi bunu ömür boyu taşır ve AİDS, şeker hastalığı, mide rezeksiyonu, böbrek nakli gibi hastalıklarda; herhangi bir nedenle vücut direncini düşürecek bir ilaç kullanımı yada alkolizm, uyuşturucu kullanımı gibi durumlarda verem hastalığı kolayca ortaya çıkar.” dedi. 

Toplumda vereme yakalanma riski fazla olan bazı grupların olduğunu belirten Dr. Turan “Sağlık görevlileri, alkol bağımlıları, yaşlılar, tutuklu ve hükümlüler dahil, çeşitli kurumlarda (yurt, huzur evi, ıslah evi, koğuşlar vs) toplu çalışan yerlerdeki kişiler, sağlık koşulları genel yaşam standartlarının altında olanlarda, verem hastalığına yakalanma riski artmaktadır., HIV virüsü taşıyan ve AIDS olan kişiler, bağışıklık sistemi zayıf olan, özellikle uzun süre kortizon kullanan kişi şeker hastaları, ağır böbrek, karaciğer hastalığı gibi durumlarda bulunan kişiler verem hastalığına daha çabuk yakalanırlar.” Şeklinde konuştu. 

Hastalığın başlıca belirtileri öksürük, balgam çıkarma, kilo kaybı, iştahsızlık, ateş, gece terlemeleri, öksürük ile kan gelmesi vb.dir diyen Dr. Turan “Öksürük en sık ve en önemli belirti olup, öksürüğü üç haftadan çok devam edenlerin en yakın verem savaşı dispanserine başvurmaları gerekir. Böylece hastalık fazla ilerlemeden, tedavinin kolay olacağı bir safhada yakalanır. Teşhisin gecikmesi halinde, çevreye bulaştırma riski yanında, hastalığın tedavisi konusunda da zorluklar ortaya çıkacaktır. Yakınmalar genellikle hafif başlar ve yavaş ilerler. Bu nedenle, birçok hasta doktora başvurmakta gecikir. Bazıları da sigara ya da başka bir nedene bağlar yakınmalarını. Doktora başvuru gecikince, hastalık akciğerleri (ya da tutulan diğer organları) tahrip eder. Yanlış teşhis ve yanlış tedaviler de buna yol açar. Veremin teşhisi için verem savaşı dispanserleri ve göğüs hastalıkları hastanelerinde bazı özel tetkikler gerekir. Bu tetkikler hastanın balgamının muayenesi, akciğer filminin çekilmesi, verem deri testi (tüberkülin testi, PPD testi) ve bazı hallerde gerekli kan tetkikleridir. Bu tetkikler içerisinde kesin teşhis koyduracak ve bulaşıcılığı da tespit edecek en önemli tetkik balgam muayenesidir. Bu nedenle, balgam tetkiki her hastada mutlaka yapılmalı ve hastalar da bu konuda eğitilerek, balgam numunesi vermeleri konusunda ikna edilmelidir. Hastanın yakınmaları ve akciğer filmlerinde ortaya çıkan görüntüler de hastalıktan şüphelendirir. Balgam incelemesi ile tanı kesinleştirilir. Doğru tanı için, balgamda verem mikrobunun gösterilmesi önemlidir. Türkiye’de verem savaşı dispanserlerinde tanı işlemleri ücretsizdir.”dedi. 

Veremin tedavisi hakkında bilgiler veren Dr. Turan “Tedavide başarı için hasta tedavi eden personel ile işbirliği içinde olmalıdır. Genellikle tedavinin en az ilk iki ayında hastane tedavisi veya evde yatak istirahati uygulanmalıdır. Yeterli ve dengeli beslenme, uygun hayat şartları ile tedavi desteklenmelidir. Sigara ve alkol kullanılmamalı, terk edilmelidir. Tedaviden sonra uygun aralıklar ile dispanserde kontrollere devam edilmelidir. Bilimledir ki; verem tedavi edildiğinde kesinlikle şifa bulan bir hastalıktır. Ancak hastalık hiç tedavi edilmezse hastaların % 50’si kısa süre içinde kaybedilir. Tedaviye başlandıktan kısa süre sonra hastalar çevre için bulaştırıcı olmaktan çıkarlar. Bu nedenle tedavi, çevreyi korumanın en iyi yollarından biridir. Tedavi süresi oldukça uzundur. (ortalama 6-9 ay ) ve bu süre içinde tedavinin aralıksız devamı gereklidir. Hastalar kendilerini iyi hissetseler bile bu tedavi süresini tamamlamaya ikna edilmelidir. Tedavi tek ilaçla değil çeşitli ilaçların bir arada kullanımı ile yapılır. Bu ilaçların hiç birisi doktor kontrolü olmadan kesilmemelidir. Tedaviye ara verilmesi ya da ilaçlarının bazılarının kesilmesi, kısa sürede bu ilaçlara karşı direnç gelişmesine sebep olmakta ve hastalık müzminleşmektedir. (kronikleşmektedir.) Bu ilaçlara direnç gelişmesi durumunda, tedavi maliyetinin yükselmesi yanında tedavi şansı da önemli ölçüde azalmaktadır. Bu nedenle tedavinin belirlenen bu prensipler çerçevesinde kesintisiz ve doktor kontrolünde sürdürülmesi verem savaşının temel prensibidir. Tüberküloz tedavisi Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak yerine getirilmektedir. Tüberküloz tedavisini yürüten sağlık üniteleri Verem Savaşı Dispanserleri ve Göğüs Hastalıkları Hastaneleridir. Veremli bir hastanın tedavisi süresinde başta çocuklar olmak üzere tüm aile bireylerinin de mutlaka verem savaşı dispanserlerinde kontrolden geçirilmesi gereklidir. Bu kontrol en az iki kere tekrar edilmelidir. (veremli hastaların aile bireyleri diğer hastalardan 60-90 kat fazla tehlike altındadır.) Hastaların tedavi olmamaları ya da düzensiz tedavi görmeleri ölüm ya da ciddi sakatlıklar ile sonuçlanır. Tedavide uygulanan bir diğer yöntemde Doğrudan Gözetimli Tedavi(DGT) uygulamasıdır. Son yıllarda ülkemizde DGT uygulamasına geçilmeye başlanmıştır. Bu yöntemle hastaların tedavi ile iyileşme oranı diğer yöntemlere göre daha yüksektir. Yöntem tüberküloz hastalarına ilaçlarının bir sağlık personeli yada sorumlu kişi gözetiminde yutturulması ve yapılan işlemin kayıt altına alınması esasına dayanmaktadır.” dedi. 

Son olarak veremden korunma yolları hakkında bilgi veren Dr. Turan “Yeni doğan çocuklara BCG aşısı yapılması, yeterli ve dengeli beslenme, bol temiz hava ve güneş ışığından faydalanmalı, sigara gibi zararlı maddelerden uzak durmalı” açıklamasında bulundu.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Işıkpınar Yerleşkesi Sağlık Hizmetine Başladı
Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dörtyol Yerleşkesinde (eski devlet hastanesi) hizmet...

Haberi Oku