Sağlık:
Zehirli Mantar Uyarısı

 yenmemesi konusunda vatandaşı uyardı…

       ilkbahar aylarında doğal ortamlarda yetişen mantarların tüketilmesi dolayısıyla zehirlenme vakalarının yaşanabileceğine dikkat çeken Sağlık il Müdürlüğü yetkilileri vatandaşı mantar yememesi konusunda uyardı. Ciddi sonuçlar çıkabilecek ihmallerin ve kulaktan dolma bilgilerin bilimsel karşılığı olmadığına dikkat çeken Erzincan Sağlık il Müdürü Mesut Turan mantar hakkında bilgi verdi.
Turan, Ormanlık alanlar ve kırlarda kendiliğinden yetişen mantarların yenilebilenlerini zehirlilerinden ayırmak oldukça zordur. Zehirli mantarları kolayca tanınması için pratik ayrım noktalarlı bulunmamaktır.       Kulaktan dolma yanlış, kalıplaşmış ve bilimsel olmayan inanışlarla mantarları tanımaya ve yorumlamaya çalışmak çok ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Yanlış inanışlar doğrultusunda toplanan ve tüketilen mantarlar ölümlere yol açmaktadır. Hemen hemen bütün mantar zehirlenmelerine “Amanita Muscarina” ve Amanita Phallodiez” adı verilen iki cins zehirli mantar yol açmaktadır. “Amanita Muscarina’nın zehiri yüksek ısıda bile etkisini kaybetmediğinden; bu cins mantarlar pişirilerek yense dahi üç saat içinde zehirlenme belirtileri gösterirler. Ülkemiz sahip olduğu flora ve iklim koşulları nedeniyle değişik ortamlarda yetişen doğa mantarları yönünden oldukça zengindir. Bu nedenle, özellikle doğada yetişen mantarların yenmemesi gerekiyor.

        Yanlış inanışlar doğrultusunda toplanan ve tüketilen mantarlar ölümlere yol açmaktadır.
        Zehirli veya yenilen mantarlar konusunda, vatandaşların önemli bir bölümünün mevcut ‘yanlış ve kalıplaşmış bazı inanışlar’ doğrultusunda haraket ettiği belirlenmiştir. Halk arasında zehirli mantarların tanıması ile ilgili söylenen kurlar ise yanıltıcı olabilir. Örneğin, parlak ve canlı renklidirler yanlış ölümcül derecede zehirli olan Amanita Virosa beyazdır.
Zehirli mantarlar böceklenmez yanlış omurgasızlar için zehiri olmayan bazı mantarlar insanlar için tehlikeli olabilir. 
        Gümüş veya soğan temas edince kararır yanılş tüm yaşanan mantarlar genelde kararmaya meyillidir. Kokuları ve tatları çok kötüdür; yanlış çoğu zehirli mantarlar lezzetli ve hoş kokuludur. Yeterince pişirince zehri geçer; yanlış, bazı zehirlerin kimyasal yapısı ısıya dayanıklıdır. Pişse bile zehrin etkisi devam eder.
Dolayısıyla mantar zehirlenmelerinden belirli bur kuralı yoktur, bu yüzden kesin olarak teşhis edilmemiş olan veya şüpheli mantarların yenmemesi gerekir.

        Yabani mantarlardan tümüyle uzak durun
Yenebilen ve zehirli mantarlar yan yana yetişebilir. Bazı yenebilen ve zehirli türler birbirine o kadar benzer ki bunu ancak bir mantarbilimci ayırt edebilir. Zehirli mantarların tadı yenebilen mantarınkinden farklı değildir. Etinin rengi, kokusu ve tadı ile bir mantarın zehirli olup olmadığı anlaşılmaz.
         Mantar zehirlenmeli ve buna bağlı ölümlerden korunabilmek için yabanı mantarlardan tümüyle uzak durulması gerekir; seralarda özel olarak yetiştirilen ve marketlerde ambalaj içinde satılan, firma adı ve adresi bile olan mantarların tüketilmesi zehirlenmeleri önleyecektir. Yabani mantar yeme öyküsü olan ve göz yaşarması, bol tükürük salgısı, terleme mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, baş dönmesi, karın bölgesinde kramplar ve göz bebeklerinde küçülme şikâyetleri görülen hastalar vakit kaybetmeksizin kusturulmalıdır. Hasta en kısa zamanda doktora yetiştirilmeli, mümkün ise hastanın yediği mantar örneği de beraberinde götürülmedir. 
Yeterli düzeyde tedavi edilmeyen vakalar ağır karaciğer yetmezliği ve ölümle sonuçlanmaktadır.” Açıklamasını yaptı.

erzincan24.com // Faruk Canbaba

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Heyeti, Erzincan...
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyeti ve beraberindeki Sağlık Bakanlığı yetkilileri Erzincan Valiliğini...

Haberi Oku