Siyaset:
EGiAD? tan Hükümete Destek

 (EGiAD) yapılan baskılarla hukuk ve demokrasinin zedelendiğini ifade ettiler.

       Erzincan Genç işadamları Derneği, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşatılan gerginliğin hukuka ve demokrasiye zarar verdiğini vurgulayarak, tüm kesimlerin demokrasiye sahip çıkmalarını istediler. Düzenlenen toplantıda basın açıklamasında bulunan EGiAD Başkanı Ümit Sudaş, Cumhurbaşkanlığı tartışmalarının doruğa ulaştığı ve TBMM’de yapılan ilk tur görüşmelerin Anayasa Mahkemesi’ne götürüldüğü bir sırada Genel Kurmay Başkanlığı’nın internet sitesi aracılığı ile yaptığı açıklama, demokrasimize açık bir müdahale olarak algılanmıştır. ifadelerine yer verdi. “1982 Anayasası Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni “demokratik bir hukuk devleti” olarak tanımlamıştır. 

       Devletin bu nitelikleri başta devlet organları olmak üzere herkes için bağlayıcıdır. Devletin demokratikliği, sivil kurumların ve sivil siyasetin her türlü müdahaleden uzak ve özgür bir ortamda görev yapması demektir. Hangi gerekçe ile olursa olsun askeri güçlerin bu alana müdahalesi devletin demokratik niteliğini ortadan kaldırır.” Şeklinde konuşan Sudaş; “Hukuk devleti ilkesinin en önemli unsuru; bütün devlet organlarının görev ve yetkilerinin hukukla sınırlı olması, yani hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığıdır. 

       Devlet organlarının ve kurumlarının görevlerini yerine getirmede ve yetkilerini kullanmada hukuk dışına çıkmaları ya da yargı organları üzerinde baskı oluşturabilecek tutum ve davranışlar içerisine girmeleri, hukuk devleti ilkesini bütünüyle ortadan kaldıracaktır. 

       Genel Kurmay Başkanlığı’nın yaptığı açıklama, hem devletin demokratik devlet olma özelliğine ve hukuk devleti ilkesine zarar vermiştir. Demokratik bir hukuk devletinde, hukuka aykırı olan, suç sayılan tutum, davranış ve eylemlerin soruşturulmasını sağlayacak, sabit olduğunda da cezalandıracak mekanizmalar bulunmaktadır. Devletin hiçbir organı ya da kurumu, kendini tek başına devletin koruyucusu ya da temsilcisi kabul edemez, diğer organların ve kurumların görev alanlarına müdahale hakkını kendinde göremez.

        Gece yarısı açıklanan “e bildiri” siyasi tespit ve yorumlar içermekte, gerektiğinde askeri güçlerin duruma müdahale edeceği uyarısında bulunmaktadır. Böyle bir açıklamanın mevcut Anayasa ve askeri/sivil ceza yasaları açısından konumu bağımsız yargı organlarınca mutlaka tartışılacaktır. Ancak yapılan bu açıklamanın dahi yargının tarafsız ve bağımsız görev yapmasının önünde önemli bir engel oluşturduğu da açıktır.

 

 

 

 

Biz bütün siyasi partileri, sendikaları, sivil toplum örgütlerini, meslek örgütlerini, insan hakları kuruluşlarını, aydınları, yazarları ve üniversiteleri demokrasiye sahip çıkmaya davet ediyoruz.” Diye konuştu. 

erzincan24.com // Faruk Canbaba

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Milletvekili Süleyman Karaman'ın Acı...
Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman’ın bir süredir tedavi gören kayın pederi Recep Şahin hayatını...

Haberi Oku