Siyaset:
Enis Başakın'dan Soruları Yanıtladı, Önemli Açıklamalarda Bulundu

Enis BAŞAKIN kimdir ?

Ben Enis BAŞAKIN 1964 yılında Erzincanda doğdum. İlk ve orta öğretimimi Erzincanda tamamladıktan sonra Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünden mezun oldum. Askerliğimi yedek subay olarak Denizlide yaptıktan sonra, öğretmenlik mesleğine devam etmeyerek tarım gıda ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren aile şirketimizde çalışmaya başladım. Evliyim ve 3 çocuk sahibiyim. Siyasi hayatım 1993 yılında Refah Partisi İl yönetim kurulu üyeliği ile başladı ve belediye meclis üyeliği Fazilet Partisi yönetim kurulu üyeliği, Saadet Partisi yönetim kurulu üyeliği, Milletvekili adaylığı, Genel idare kurulu üyeliği, Has Parti Kurucular Kurulu üyeliği ile devam etti. Şu anda AK Parti bütünleştikten sonra AK Parti Milletvekili Aday adayıyım. Ayrıcada Müsiad Erzincan Şubesi kurucu üyelerindenim.

Enis bey peki neden Aday oldunuz ?

Bir siyasetçi ve iş adamı olarak bu şehirde elini taşın altına koymuş ve taşıdığı bu sorumluluklarla bu coğrafyanın bütün problemleriyle artı ve eksileriyle yüzleşmiş bir hemşehrinizim. 20 yılı aşkın Erzincanda siyaset alanında bulunmuş biri olarak kazandığım bütün tecrübelerimi memleketimin insanının mutluluğu için kalkınması için kullanmak için aday oldum. Hedefimiz mutlu insanların yaşadığı Marka Şehir Erzincan için çalışmak. Derdimiz,gayemiz Erzincan ve Erzincanımızın ilerlemesi bundan başka bir menfaatimizde isteğimizde yoktur.

Erzincanın mevcut durumunu özetler misiniz ?


Erzincan şairin şiirinde, ozanın sazında, arifin gönlünde taht kurmuş bir şehir.Her türlü imkana, her türlü güzelliğe sahip bir şehir. Ne yazık ki elinde ki imkanı, güzellikleri tam olarak avantaja çevirememiş bir şehir. Şehrimiz tarım, hayvancılık, tarıma dayalı sanayi ve turizm alanında büyük potansiyele sahip bir yer.

Enis bey şehrimiz için düşündüğünüz projeler neler ?

Bizim önceliğimiz şehrimizi göç veren değil göç alan bir şehir haline getirmek. Böylelikle nufus artışımızı hızlandırıp şehir ekonomimizi güçlendirmek.Bunları gerçekleştirmek için öncelikle bir milletvekili olarak insanımızla birlikle hem sorunları hemde çözümleri konuşacağız. Birlikte ulaştığımız neticeye yine birlikte hareket edeceğiz. Gelişmemizin ve ilerlememizin bu şekilde olacağı kanaatindeyim. Seçildiğimiz takdirde ilk iş olarak 6 ay içinde tüm ilçelerimizde ayrı ayrı çalıştaylar düzenleyeceğiz. Bu çalıştaylara ilçe halkı, esnafı, idarecesi katılacak. Çalıştayda ilçemizi masaya yatırıp insanların ne istediği, ilçemizin hangi yönde güçlü olduğu, ilçemiz için ne yapmamız gerektiği gibi sorulara hep beraber yanıt bulup ilçemizin gelişim yönünü tayin edeceğiz. Belki Kemaliye için turizm derken Otlukbeli için hayvancılık diyebileceğiz. Sonrasında hep birlikte gerekli adımları atacağız. İlçe halkı ile beraber kalkınma seferberliği düzenleyeceğiz.

Biz Erzincanımızın kalkınmasının tarım, hayvancılık, tarıma dayalı sanayi ve turizm ile olacağı düşüncesindeyiz. Adımlarımızı buna göre atacağız. Özellikle teşvik, destek ve hibelerin şehrimizde etkin olarak kullanılması için gereken ne varsa onu yapacağız. Bununla birlikte Tarım ve Hayvancılıkta bir toplulaştırma politikasının yani organize tarım ve hayvancılığın çözüm olacağı kanaatindeyiz. Örneğin insanların münferit hayvancılık değil toplu olarak içte bağımsız pazarlama ve tedarik noktasında birlikte hareket edecekleri bir organize hareket için ön ayak olmak istyoruz. Turizm ayağında ise Şehrimiz tüm doğa sporlarının yapılabildiği bir coğrafyaya sahip . Erzincanımızı bütün doğa sporlarının yapıldığı büyük bir parkur haline getirmek ve gençlerimizin dünya ile yarışır başarılar elde edebileceği imkanlar ortamı oluşturmak istiyoruz. Bunlara ek olarak şehrimizin imarı konusunda tokiyi değil kentsel dönüşümü daha uygun görüyoruz. Kentsel Dönüşümle şehrimizin atak yapacağını ve kendi içinde döngü yapacağı kanaatindeyiz.

Şehirimizde yaptığımız her şeyi birliktelik ortamında yapmak istediğimiz için sosyal iletişimide geliştirmemiz lazım. Şehrimizde insanımız biraz birbirinden uzak kaldı. Hedefimiz bunu aşarak insanımızı birbirine yaklaştırmak. İnsanımız birleşince çok güzel şeyler ortaya çıkarabilmektedir. Bunun örnekleri son zamanlarda şehrimizde ortaya çıkmaya başladı. Bizde ilgili kurumlarla ve sivil toplum kuruluşlarıyla el ele verip sosyal iletişimi geliştirmek için gereken her adımı atacağız.

Gelen Türkiye siyaseti hakkında ki düşünceleriniz nedir ?

Türkiyemiz son yıllarda iktidarımız sayesinde çok büyük atılımlar gerçekleştirmiştir. Hak ve özgürlüklerimiz genişlemiş, refah seviyemiz artmıştır. Geçmişte hayal olan birçok şey bugün gerçekleşmiştir. Bunun en basit örneği Milli Savunma Sanayidir. Şimdi bizlere bu yenilikleri, bu özgürlükleri perçinleme görevi düşüyor. İnşaallah 7 Haziran seçimleri sonrasında yeni anayasamız ile bu kazanımları perçinleyerek ilerleteceğiz.

Son olarak söylemek istediğiniz nedir ?

Hep birlikte şehrimiz için çalışacağız, hep birlikte eksilerimizi artıya çevireceğiz. Çevirecek ve yine enerjimizi bir zincirin halkaları gibi bir birine ekleyerek güçlendireceğiz. Yeter ki birlik olsun, yeter ki birbirimize tutunalım yeterki birbirimiz güvenelim. Birlikte rahmet ayrılıkta azap vardır.

Hep beraber Mutlu İnsanların Yaşadığı Marka Şehir Erzincan için çalışacağız.

Teşekkür Ederim.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Milletvekili Süleyman Karaman'ın Acı...
Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman’ın bir süredir tedavi gören kayın pederi Recep Şahin hayatını...

Haberi Oku