Tarım:
Büklümdere'ye Altın Bayrak
4342 sayılı Mera Kanununun yürürlüğü girmesi ile birlikte Erzincan'da yapılan çalışmalar kapsamında, Büklümdere Köyü merasında yapılan çalışma ise, yapılan değerlendirmeler sonucunda Türkiye'nin ilk 5 merası arasında yer alarak Bakanlık tarafından Altın Bayrak'la ödüllendirildi. Büklümdere Köyü Merasında düzenlenen programa Erzincan Valisi Ali Güngör, Vali Yardımcısı Kubilay Ant, Tercan Kaymakamı Abdullah Akdaş, Tercan Belediye Başkanı Adnan Korkmaz, Tarım il Müdürü Abdulbaki Şahin, davetliler ve köylüler katıldı.

2004 yılının Ağustos ayında Büklümdere Köyü merası için 6 bin 518 dekarlık alanda ıslah çalışması yapıldığını, bin 536 dekarlık taban mera alanında amonyum sülfat ve kompoze gübre uygulaması yapıldığını ifade eden Tarım il Müdürü Abdulbaki Şahin, mera alanında hayvanların ihtiyacı olan suyun ise bin metre boru döşenerek dağ merasından getirildiğini, ayrıca mera üzerine 1 adet gölgelik, 6 adet suluk, 6 adet tuzluk ve kaşınma kazıklarının yapıldığını belirtti. 10 Haziran 2005 tarihinde açılışı yapılan Büklümdere Köyü Merasında otlatma sisteminin Mera Yönetim Birliği tarafından yapıldığını ve meranın münavebeli otlatılması sağlanarak ıslah öncesi dekara 80 kilogram olan ot veriminin 600 kilograma çıkarıldığını belirten Şahin,"Proje kapsamında ıslahı yapılan bu mera alanı, 4342 sayılı Mera Kanunu çalışmalarının tanıtılması, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla hazırlanan 'Mera Kanunu Tanıtım Projesi' kapsamında 11 Ağustos 2006 tarihinde oluşturulan bölge jürisi tarafından Türkiye genelinde ilk 10 mera arasına girdi. 23 Ocak 2007 tarihinde ise oluşturulan Altın Bayrak Jürisinin değerlendirmesi sonucu, Türkiye birincisi seçilmiş ve Altın Bayrak'ı hak etmiştir" açıklamasında bulundu.

MERALAR DiNLENDiRiLMiYO

Erzincan'ın en önemli ekonomi kaynaklarından birisinin tarım ve hayvancılık olduğunu belirten Erzincan Valisi Ali Güngör, halen atalardan görülen tarım yöntemleri ile işlerin yürütülmeyi çalışıldığını açıklayarak, mera hayvancılığının da dinlendirilmiş ve ıslah edilmiş meralarda değil her sene yoğun bir şekilde otlatılan meralarda yapıldığını belirtti. Tarım ve hayvancılığı geliştirmek istiyorsak, modern tarımcılık ve hayvancılığın kuralları ne ise, bunu yaşantıya yansıtılması gerektiğini ifade eden Vali Güngör,"Bundan bir süre önce mera ihalelerini yaptık, kıyasıya bir mücadele yaşandı. ihalesi yapılan meralar yine aynı meralardır. Kiralanan meralarda, aşırı otlatma, tahüt edilen hayvanların çok üzerinde fazla hayvan meralara çıkarılması zarar vermektedir. Aynı merayı her yıl üst üste otlatmaya açıyoruz. Bugün meralarımız kurumuş, çürümüş bir vaziyette erozyona davetiye çıkarmaktadır. Bunun için öncelikle mera ıslah çalışmalarına veya dinlendirmelerine önem vermemiz ve bu konuda ki çalışmaları yoğunlaştırmamız lazım. Ayrıca hayvancılarımızın da artık bundan böyle çiftlik hayvancılığına yönelmesi ve modern hayvancılığa yönelmesi gerekmektedir.

Yoksa bir kaç sene sonra hayvanlarımızı otlatacağımız meralarımız kalmayacaktır. Islah çalışması yapamadığımız meraların bir kısmını dinlendirmeye alalım. Ama öyle bir talep ve baskı var ki öyle, usulsüz otlatmaya yönelik vatandaşta bir çaba var ki bunu uygulamaya koyamıyoruz. Ama mutlak koymak mecburiyetindeyiz. Önümüzde ki yıllar için bu tedbirleri almak zorundayız. Yoksa Erzincan'da mera hayvancılığı sona erecektir."açıklamasında bulundu.

YAYLADA YAPILAN ÜRÜNLER KALiTELi OLMALI

Üretmenin kaliteli ürütme ile mümkün olacağını ifade eden Vali Güngör,"Rekabet, kaliteli üretimi ucuz fiyatla pazara sürmekle mümkündür. Kaliteli üreteceksek hayvansal ürünlerimizi, yaylada yaptığımız peyniri, semt pazarına bile süremeyiz. Bunun için hayvansal ürünlerimizi değerlendirecek, sıhhi ruhsatlı ve izinli tesisleri kurmamız lazım. Peynircilerimiz pazar bulamadıklarından şikayetci. Bugünkü üretim şekilleri ile pazarın bulunması mümkün değildir. Ülkemizin ve girmek istediğimiz Avrupa Birliğinin(AB) standartları belli. Bu belli standartta üretim yapamazsak, ürünlerimiz elimizde kalacaktır. Hayvancılığı da, hayvancılıktan elde edeceğimiz ürünleri de modern şartların gereklerine uygun bir şekilde yapmamız lazım. Bunun içinde hepimize görevler düşüyor."diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından, Erzincan Valisi Ali Güngör ve beraberinde ki davetliler Büklümdere Köyü Merasının açılışın yaparak, hayvanlar mera alanında otlatmaya sürüldü.

erzincan24.com // Faruk Canbaba
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan Sütotu Bitkisi Minik Ellerle Çoğalıyor
TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Desteklenmesine Karar Verilen Projeler kapsamında ‘Erzincan’ın...

Haberi Oku