Tarım:
Şeker Fabrikasında Üretim Devam Ediyor

Barış Yalçınkaya

Yaklaşık 600 personeli ile hizmet veren Erzincan Şeker Fabrikası tarladaki pancarı işleyerek sofralarımızdaki şeker haline getiriyor. Yer, yer çalışma ortamının 41 derece olduğu fabrika içerisinde silolardaki pancarlar fabrika içerisine yıkanmış olarak girdikten sonra kıyılarak kazanların içerisinde şerbet halini alıyor ve kristalize edildikten sonra sofralarımızda kullandığımız hali alıyor. Erzincan’daki gazetecilere fabrikayı gezdiren ve çalışma sistemi hakkında bilgi veren Erzincan Şeker Fabrikası Müdürü Ekrem Meydanlı “ Bu gün itibariyle Erzincan Şeker Fabrikamızda 2011 yılında şeker pancarı üretmek üzere 266 bin ton kota tahütü alınmıştı bunun karşılığında 43 bin dekar pancar ekimi gerçekleşmişti. 23 Ekim tarihinde başladığımız pancar tesellümleri devam etmektedir. Şu anda kadar pancarlarımızın yüzde 80’ni almış durumdayız 15-20 Kasım arısında kalan pancarları tesellüm edeceğiz. Kampanya süresinde 30 bin ton şeker üretilecek 7 bin 500 ton melas yan ürün olarak üretilecek. Yaklaşık 60 bin ton pancar posası küspe üretimi yapılmış olunacak” diye konuştu.

Fabrika Müdürü Meydanlı tarladan fabrikaya pancarın hikayesini şu şekilde özetledi; “Çiftçilerimiz pancarlarını söktükten sonra pancar bölge şefliğimizin kendilerine vermiş olduğu teslim kartına göre belirlenen günde pancarlarına teslim edebiliyorlar. Pancarlar araçlarla kantarlara geliyor burada kimlik bilgileri doğrultusunda kayıtları yapılmak suretiyle pancarlar tartılıyor. Buradan pancar analiz laboratuarına geliyor burada iki analiz yapılıyor. Aldığımız pancarın firesi belirleniyor. Ardından alınan bu numuneden içerisindeki şeker varlığını tespit etmek amacıyla polar şeker varlığını tayin etmek amacıyla analiz yapılmakta bütün bu işlemler otomatik olarak yapılmaktadır. Pancar analizleri tamamlanan çiftçilerimiz pancar boşaltma makinelerine gelmek suretiyle pancarlarını boşaltıyorlar. Alınan pancarlar silolarımızda muhafaza ediyoruz. pancarlar işlenmek üzere fabrikaya giriş yapıyor. İşlenen pancarlar kıyımdan geçiriliyor içerisindeki suyu şerbeti alındıktan sonra geri kalan posası hayvan yemi olarak değerlendirilmek üzere dışarı bırakılmaktadır. Şekerli şerbetin suyu değişik aşamalardan geçirildikten sonra buharı uçurulmakta kristalizasyon ve rafinasyon işlemlerinden sonra ambalajlanmaya gelmektedir. Otomatik cihazlarımızla ambalaj işlemleri yapılmakta ve pazarlanmak üzere ambarlarımıza sevk edilmektedir” olduğunu ifade etti.

ŞEKER NASIL İMAL EDİLİR

baharın gelmesi ile birlikte atılan tohumlar, Eylül ayı içerisinde hasadına başlanıp işlenmek üzere peyderpey fabrikalara getirilen pancarlar tartılarak ön bir temizleme işleminden geçirilerek toprak ve çamurlarından büyük ölçüde ayrıldıktan sonra silolara alınır. Pancarın silolardan fabrikaya ulaşması kanallar vasıtasıyla yapılır. Pancarlar kanallardan basınçlı suyla sevk edilirken toprağından tamamen temizlenmesi yıkama tesislerinden geçirilirler. Kanallardan basınçlı suyla fabrikaya sevk edilerek toprağından ve kumunda tamamen arınması için yıkama tesisinden geçirilir. Toprağıyla birlikte tüm taş ve kumundan da ayrılan pancarlar, bir sevk bandıyla fabrikaya alınarak pancar doldurulur. Pancar Bunkerlerine alınan pancarlar kesme makinelerinde 4 ila 8 mm. Kalınlığında ve 10 cm uzunluğunda kıyımlara dönüştürülür. Buradan da altında bir tartım kantarı bulunan banttan geçirilip haşlama teknesine alınır. Kıyım işleminden sonra ilk olarak dönüş şerbetiyle muamele gören şekerli kıyım, diffüzyona sevk edilir. (Kıyımlardan şerbet üreten sistemlere diffüzör denir.) Diffüzörlerde sıcak su ile belirli bir süre işlem gören kıyımdan, şeker ve bir miktarda yabancı madde suya geçer. Sonuçta şekerce zenginleşmiş kıyımlar ham şerbet olarak işletmeye alınır. Şekeri azalmış kıyımlar ise diffüzörlerden sulu pancar posası olarak çıkartılır. Şekerden ayrılmış olan kıyım sulu pancar posası, (Küspe) preslerden geçirildikten sonra hayvan yemi olarak değerlendirilir. Kıyımlarda şekeri alınması 70° C sıcaklıkta ve 1 saatlik bir zamanda gerçekleşir. Koyu renkli şekerli su ( ham şerbet ) ise haşlama teknesinden çekiş yapılarak işlem görmek üzere arıtım tesislerine gönderilir.Bol kristalli bu lapa, santrifüjlerde işlenerek kristalleşmiş şeker şurubundan ayrılır. Santrifüjler, dikey eksen etrafında dönen delikli silindirik tamburlardan oluşmaktadır. Hafif rutubetli olan bu şeker, kurutuculara alınarak burada buharla ısıtılmış sıcak havayla ısıtılarak kurutulur ve kuru kristal elde edilir. Kurutula bu şeker eleklerden geçirilerek temizlenir. Temizlenmiş ve kurutulmuş bu şekerin bir kısmı küp şeker ünitesine gönderilerek döner kalıplı tamburlarda sıkıştırılmak suretiyle küp şeker elde edilir ve ambalajlanır. Diğer kısmı ise 50 Kg’lık torbalara doldurularak piyasaya verilmek üzere ambara teslim edilir.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan Sütotu Bitkisi Minik Ellerle Çoğalıyor
TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Desteklenmesine Karar Verilen Projeler kapsamında ‘Erzincan’ın...

Haberi Oku