Tarım:
Tarım Sigortasını Hafife Almayın

Kemal Arduç

Tarım sektörü, dünya nüfusu açısından taşıdığı kritik önemin yanı sıra ekonomik, sosyal, siyasal, teknolojik ve kişisel risklerden yüksek düzeyde etkilenen, son derece hassas bir faaliyet sahası olarak kendine özgü bir yapıya sahiptir. Bu açıdan bakıldığında, tarımın insanlığın beslenmesindeki fonksiyonunu etkili bir şekilde yerine getirmesi; tarımsal üretimi tehdit eden risklerin yönetimiyle doğrudan ilişkilidir.
Konu hakkında bir açıklama yapan Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Lek: “Ülkemizde kuraklık, sel, yangın, dolu başta olmak üzere, çeşitli tabi afetler ile sosyal ve ekonomik risklerin etkilerine en çok maruz kalan sektör tarım sektörüdür. Tarım sektörünü tehdit eden risklerin teminat altına alınabilmesi amacıyla bir sigorta mekanizmasının devreye sokulması düşünülmüş ve bu amaçla 14.06.2005 tarihli 5363 sayılı "Tarım Sigortaları Kanunu" çıkarılmıştır. Modern bir tarım ülkesi olma yolunda ilerleyen Ülkemiz için Tarım sigortaları büyük önem taşımaktadır. Çiftçi için hayati bir gereklilik olan tarım sigortalarında Devlet, destekler vererek çiftçilerimizin yarınlara daha güvenle bakabilmelerini sağlayacaktır. Devletin Tarım Sigortalarına yapmış olduğu % 50 pirim desteği ile; çiftçilerimiz ürünlerini, hayvanlarını ve seralarını sigortaladıkları takdirde, sigorta priminin yarısını kendileri ödeyecekler, diğer yarısı ise tarım sigortası yaptıran çiftçiler adına devlet tarafından karşılanacaktır” dedi.

Tarım sektörünün iklim şartları ile doğrudan ilgili bir sektör olduğunu kaydeden ve iklim şartlarından olumsuz yönde etkilenmek istemeyen üreticileri geç kalmadan Tarım Sigortası yapmaları konusunda uyaran İl Müdürü Lek, özellikle dolu ve ilkbaharın geç don olaylarının meyve üreticilerini zarara uğrattığını, bu büyük riskin giderilmesi için ürünlerini sigorta ettirmelerinin kendi faydalarına olacağını söyledi.
Lek; “Çiftçilerimizin devletin % 50 prim desteğinden ve sunulan ödeme kolaylıklarından faydalanabilmeleri için de Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmaları gerekmektedir” dedi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erzincan Sütotu Bitkisi Minik Ellerle Çoğalıyor
TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Desteklenmesine Karar Verilen Projeler kapsamında ‘Erzincan’ın...

Haberi Oku