Teknoloji:
Kobilere Web Sitesi Zorunluluğu Başlıyor

Kemal Arduç

KOBİ'lere web sitesi zorunluluğu getirildi. Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Yeni Türk Ticaret Kanunu uyarınca; bu uygulamanın 2012 yılında zorunlu hale geldiğini açıkladı. Bu konuda bilgi veren ETSO Başkanı Aydın Yalvaç; Odamızın da ortağı bulunduğu projede, Bayburt TSO tarafından yürütülen ’TRA1 Bölgesi KOBİ Web Portal Projesi’ hakkında, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından verilen Yeni Türk Ticaret Kanunu Eğitimi projesi çerçevesinde KUDAKA yetkililerince Web sitesi zorunluluğu konusunda tanıtımının yapıldığını söyledi. Web sitesi zorunluluğunun Yeni Türk Ticaret Kanunu'na getirilen en önemli yeniliklerden biri olduğunu dile getiren ETSO Başkanı Aydın Yalvaç, bu uygulamanın bir fırsat olduğunu söyledi.

İşletmelerin kanuni bir yükümlülüğü yerine getirirken, aynı zamanda ürün ve hizmetlerinin internet ortamında tanıtım imkânına kavuşacaklarını belirten Yalvaç, “Bilindiği üzere Avrupa Birliği müktesebatına uyum kapsamında yeni Türk Ticaret Kanunu ile bir takım düzenleme ve değişiklikler yapılmış ve kanun Şubat 2011’de yasalaşmıştır. Türk Ticaret kanununda birçok yenilik getirmekle birlikte bunların en önemlilerinden biri de şüphesiz, işletmelere web sayfası yaptırma zorunluluğudur. Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek olan kanun hükümlerine göre limited şirketler, anonim şirketler ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlere web sayfası oluşturma zorunluluğu getirilmiştir. Bu kapsamda özellikle orta ölçekli işletmeleri bağlayıcı hükümler bulunmakta ve kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonraki 6 ay içerisinde web sayfalarını oluşturmayan işletmelere cezai müeyyideler uygulanması öngörülmektedir” şeklinde konuştu.
Yalvaç, konuşmasına şöyle devam etti: “Proje kapsamında temin edilen ve birazdan arkadaşımızın teknik detaylarını sizlere aktaracağı web modülü ile Erzincan, Bayburt ve Erzurum illerindeki işletmeler kolaylıkla web sayfalarını yapabilecekler ve internet dünyasındaki yerlerini alacaklardır. Bu işletmelerimiz bu vesile ile hem kanuni bir yükümlülüğü yerine getirmiş olacaklar hem de işletmelerinin yanı sıra ürün ve hizmetlerinin internet ortamında tanıtımı, pazarlanması ve satışı imkânına kavuşacaklardır” 

14 Ocak 2011 tarihinde kabul edilen Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda önemli değişiklikler yapıldığını ifade eden Yalvaç, “Yeni kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde internet sitesini oluşturmayan veya ''bilgi toplumu'' hizmetlerine özgülemeyen şirket yöneticileri, 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adli para cezasına çarptırılacaktır. Küçük ölçekli işletmelere ise internet sitesi kurmaları için 1 yıl süre verilecektir. Diğer taraftan günümüzde internet ortamı aynı zamanda işletmelerin tanıtım, pazarlama ve satış hedefleri açısından arz ettiği önemle, etkin bir pazarlama ve satış alanına dönüşmüştür. Bu kapsamda Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde geliştirilen, Erzincan ve Erzurum Ticaret ve Sanayi Odaları ortaklığında yürütülen ve KUDAKA tarafından desteklenen projemizin genel hedefi TRA1 Düzey II Bölgesi’nin (Bayburt, Erzincan, Erzurum) dış ticaret kapasitesinin, ihracat potansiyelinin ve pazarlama altyapısının artırılmasına katkı sağlamaktır” dedi.
“Bu hedefler paralelinde ve proje kapsamında yapılan çalışmalarla Erzincan, Bayburt ve Erzurum’da faaliyet gösteren Küçük ve Orta büyüklükteki İşletmelerin kendi web sayfalarını kolaylıkla oluşturabilmeleri ve internet ortamında yer alabilmelerini sağlayacak bir modül geliştirilmiş ve kullanıma açılmıştır” http://www.kuzeydogurehberi.com internet sitesine girmek sureti ile kendi web sayfalarını oluşturabileceklerini ve bu sayfalara şirket bilgileri, şirket ve ürün tanıtım görsellerini ekleyebileceklerini de sözlerine ekledi. Konu ile ilgili olarak portal tanıtımını yapan KUDAKA Bilgi İşlem Sorumlusu Serdar Karaoğlu, işletmelerin bu proje sayesinde ürünlerini tanıtabildikleri birer web sitesine sahip olacaklarını ve bu web sitesinin sadece tanıtım amaçlı değil aynı zaman da ticari amaçlı satış yapabilecekleri bir portal haline geleceğini, İşletmelerin kendi web sayfalarını kolaylıkla oluşturabilmeleri ve internet ortamında yer alabilmelerini sağlayacak bir modülün kullanıma açıldığını da söyleyen Karaoğlu, projenin özel hedefinin ise TRA1 Bölgesi'nde (Bayburt, Erzincan, Erzurum) faaliyet gösteren işletmelerin internet dünyasında yerlerini almalarını sağlamak suretiyle kurumsal gelişimlerine, tanıtım, pazarlama ve satış çalışmalarına destek sağlamak olduğunu dile getirerek portal hakkında teknik bilgiler verdi. Program Yeni Türk Ticaret Kanunu kapsamında Ticaret Sicili konulu eğitim semineriyle sona erdi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Recep Tayyip Erdoğan 2014 Seçim Şarkısı...
AK Partililer tarafından büyük beğeni ile dinlenen ve internette dinlenme rekoru kıran Recep Tayyip Erdoğan...

Haberi Oku