Teknoloji:
Timur Sevim'den ADSL Ortak Kullanım Uyarısı
ADSL’de ortak kullanımda abone sahiplerinin hukuki problemlerle karşı karşıya kalabileceklerini söyleyen Telekom İl Müdürü Timur Sevim, hak sahiplerinin ortak kullanıma göz yumarak ADSL sözleşmesindeki iki maddeyi ihlal etmeleri durumunda kendilerini büyük cezalar beklediğini söyledi. Bu konuda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sevim; “TTNET A.Ş. tarafından veya TTNET ADSL aboneleri şikayetleri sonucu tespit edilen müşteri rızası dışında özel bilgi ve belgelerinin kullanılarak sanal (sahte) başvuru, kurulum ve hizmet/tarife satışları işlemleri Türk Ceza Kanunun 207 nolu maddesinde yer alan "Özel Evrakta Sahtecilik Suçu" kapsamına girmektedir. 

Türk Ceza Kanunu'na göre "Özel Evrakta Sahtecilik Suçu"nu işleyen kişiler hakkında, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanmaktadır.
Bir sahte belgeyi bu özelliğini bilerek kullanan kişi de aynı ceza ile cezalandırılır. 

Öte yandan, bir ADSL abonesinin ADSL hattını ücretli veya ücretsiz ortak kullanıma açması, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanununun 63. maddesinin 2. fıkrasında yer alan, "Bu Kanunun 9 uncu maddesine aykırı olarak kullanım hakkı olmadan elektronik haberleşme hizmeti verenler, tesisi kuranlar veya işletenler hakkında altı aya kadar hapis ve beş bin günden on beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur." uyarınca cezalandırılabilir. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan internet servis sağlayıcısı olmak için gerekli izinleri ve ruhsatları alan telekomünikasyon isletmecileri haricinde hiç kimse tarafından ADSL hizmetinin ücretli ve ücretsiz paylaşılması mümkün değildir.
Ayrıca, ADSL Abone Sözleşmesi'nin 5.30 maddesinde; "ABONE, adına kayıtlı ADSL Hizmeti'ni amacı dışında kullanamaz. TTNET'in yazılı izni olmadıkça başkalarına kullandıramaz. Aksi takdirde, TTNET tek taraflı olarak, yazılı bildirimiyle sözleşme'yi feshetmeye ve gerekli hukuki prosedürleri gerçekleştirmeye yetkilidir. Abone'nin ADSL hizmeti'ni başkalarına kullandırması, borç ile ilgili (yükümlülüklerini ortadan kaldırmaz." hükmü ile hattın paylaşılması konusuna dikkat çekilmiş, abonenin yükümlülükleri ifade edilmiştir. 

ADSL bağlantısını paylaşıma açan abonelerin, hattını paylaşıma açtığı şahısların internet |Özerinde işleyebilecekleri her türlü bilişim suçuna (çocuk istismarı, internet bankacılığı dolandırıcılığı, kişilik haklarına saldırı vb.) muhatap olacakları unutulmaması gerekmektedir. Sanal sahte işlem gerçekleştirdiği tespit edilen veya bu konuda yeterli özeni göstermeyenler |için ceza ve yaptırım maddeleri uygulanacaktır. TTNET A.Ş. ADSL hattını bilerek veya bilmeyerek paylaşıma açan abonelerin ADSL sözleşmelerini iptal etme hakkına sahiptir. Ayrıca söz konusu abonelerin yeniden abone olmaları da engellenebilecektir. Kaçak ADSL kullananlar tespit olunduğu halinde hukuki işlemler uygulanacaktır” dedi.

Erzincan’da 13 bin ADSL abonesi olduğunu söyleyen İl Müdürü Sevim, yaptıkları tespitlere göre yaklaşık 3 bin ortak ADSL kullanıcısının olduğunu bunlar hakkında yasal işlem başlatılacağını söyledi. 

Kemal Arduç
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Recep Tayyip Erdoğan 2014 Seçim Şarkısı...
AK Partililer tarafından büyük beğeni ile dinlenen ve internette dinlenme rekoru kıran Recep Tayyip Erdoğan...

Haberi Oku