Üzümlü:
Altıntepe Kalesi'nde Kazı Çalışmaları Kısa Sürdü

Erzincan şehir merkezine 14 kilometre uzaklıkta Üzümlü ilçesinde bulunan Altıntepe Kalesi'nde 14. dönem kazı çalışmaları tamamlandı. Kalede başlayan 14. dönem kazılarında genel temizlik, düzenleme, harita plan çalışmaları ve bir alanda kazı çalışması yapıldı. 24 kişilik ekip tarafından yapılan kazılar ödenek yetersizliğinden dolayı bu yıl 15 gün sürdü.

Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Altıntepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu, yaptığı açıklamada, "Bu sene 7 öğrenci, Kafkas, Uşak ve Atatürk üniversitelerinde çalışan 3 öğretim görevlileri ile beraber kazı çalışmalarımız 15 Temmuz'da başlamıştır. Ayın 18'nde işçilerimizi alıp önce her yerde ot olduğu için ot temizliği yapıp ardından gelecek senelerde yapmayı planladığımız bir kitap yayını için ölçüm yapıyoruz. Böylece kalenin planı çıkartılıyor. Kazı yaptığımız her yerin tek tek planlarını çıkartıyor ve bunun ardından da yayın çalışmalarımız bitmek üzere. Diğer taraftan geçtiğimiz yıllardan bazı küçük kazı alanları yarım kalmıştı. O alanlarda kazı çalışmaları yapıyoruz. Bu sene oldukça kısa sürecek bir kazı planladık. Çünkü maddi bakımdan desteğimiz biraz azdı. Bekçi parasının da kazı bütçesinden sağlandığı için kazı çalışmalarımız oldukça kısa sürecek. Bugünlerde çizim çalışmalarımız devam etmekte. Temizlik ve diğer çalışmalarımız tamamlanmak üzere." dedi.

Altıntepe Kalesi'nin önemini anlatan Karaosmanoğlu, "Altıntepe bu bölgenin önemli bir merkezi olduğunu biz biliyoruz. Urartu döneminde en önemli yerleşme Urartu'nun kuzeybatı noktasındaki Altıntepe'dir. Çünkü buranın diğer Urartu kalelerinden ayrılan bir çok özelliği var. Apadana kabul salonunun en büyük olması. Tapınağın dört tarafının revaklarla çevrili olması ve bunlarında işlenmiş taşlarla yapılması yine tek örnek olarak ifade edebiliriz. Tapınağın batısında sur duvarına yakın olarak zemini taş döşeli bir havuz var. Tek örnek olarak üç mezar var. Bu mezarların kapı sistemleri tek örnektir ve başka bir merkezde bunlardan göremiyoruz. Urartu coğrafyasında bilimsel kazılar ile ortaya çıkartılmış yönetici sınıfında tek mezar Altıntepe'ye ait. 1959 - 1968 yılları arasında Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından yapılan kazılarda bu mezarlar bulunmuştu. Mezarların doğusunda ki açık hava kutsal alanında yine dört stel (dikili taş) ile beraber ilk kez burada bilimsel kazılarla ortaya çıkarılmıştır. Bunların başka bir yerde benzeri yoktur. Genç dönemde ise kalenin doğu yamacında, eteklere doğru olan burun üzerine inşa edilmiş üç leftli kilise ve zeminin çok küçük mozaiklerle kaplı olması da şimdilik Doğu Anadolu'daki tek örnek olarak ifade edebiliriz." dedi.

-Altıntepe Kalesi-

Kaynaklara göre, Urartular döneminde inşa edilen Altıntepe Kalesi, Erzincan il merkezinin 14 kilometre kuzeydoğusunda yaklaşık 60 metre yüksekliğindeki tepede üzerinde bulunuyor.
Doğu Roma İmparatorluğu'nun önemli bir merkezi konumunda olan tepenin doğu yüzündeki burun üzerinde üç nefli, zemini mozaik kaplı bir kilise mevcut. Sur duvarları, kabul salonu, açık hava tapınağı, mezarları ve gelişmiş kanalizasyon şebekesiyle Doğu Anadolu Bölgesi'nde örnek bir yapıya sahip olan Altıntepe'de 2003 yılından itibaren Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından kazı çalışması yürütülüyor.


Erzincan 24 Haber - Yakup BAKAR
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Jandarma Ekipleri, Kayıp Alzheimer Hastası...
Erzincan'ın Üzümlü ilçesine bağlı Karakaya Köyü'nde kaybolan alzheimer hastası yaşlı kadını...

Haberi Oku